👤

School lunches costs php 135.50 per week.About how much would 15.50 weeks of lunches cost?

Sagot :

Answer:

2,100.25?

Step-by-step explanation:

135.50

× 15.50

Answer:

We must multiply to find out how many school lunches would cost in 15.50 weeks.

Now, to get the answer, we simply just multiply 135.50 by 15.50.

(For the solution, just click the picture.)

135.5 × 15.5 = 2,100.25.

Therefore, the cost is 2,100.25.

Hope it helps!

#CarryOnLearning

View image JOREOLIO