Sagot :
Answer:
50 km/h
Step-by-step explanation:
speed = distance / time
speed = 500 km / 7 hrs
speed = 50 km/h
step by step explanation:
mark me branless pls
Answer:
84 km/h
Step-by-step explanation:
FORMULA:
Speed = distance ÷ time
r=d/t
GIVEN:
Distance = 588 km
Time = 7 hours
Speed = ?
SOLUTION:
588 km ÷ 7 hours = 84 kilometers per hour