Sagot :
Answer:
The radius of the cylinder is =6 cm
The height of the cylinder is =10cm
The volume of the cylinder is =πr 2 h
[tex] \frac{22}{7} \times 36 \times 10[/tex]
[tex] \frac{22 \times 36 \times 10}{7} [/tex]
[tex]1131.4[/tex]
Answer:
471cm² of tin was used to make the milk can
Step-by-step explanation:
Surface area of cylinder = 2πrh+2πr2
= 2(3.14x5cmx10cm) + 2(3.14x5cmx5cm)
= 314cm² + 157cm²
= 471cm²
Don't forget to double check. Hope this helps :)
Make me brainliest :]