👤

A crane lifts a 1100-kg of steel bars vertically at constant speed. determine the work done by the crane if the steel bars are raised to a height of 4 m.

Sagot :

WORK

[tex]__________________________[/tex]

Given:

  • Mass = 1100 kg
  • Displacement (Height) = 4 m
  • Gravitational Acceleration of the Earth = 9.8 m/s^2

Answer & Solution:

The formula in finding the work is fd (force × displacement). Since there is no force given we can substitute the formula mgd (mass × gravitational acceleration × displacement) this is because force is equal to ma/mg (mass × acceleration/mass × gravitational acceleration) so I have just combined the formulas in order to find the work.

[tex]\sf W = mgd[/tex]

[tex]\sf W = (1100 \: kg) (9.8 m/s^{2}) (4 \: m) [/tex]

[tex]\sf W = (10780 \: N)(4 \: m) [/tex]

[tex]\sf W = \boxed{ \sf 43120 \: J}[/tex]

↬ Hence, the work done is 43120 Joules