Sagot :
Answer:
13.85 m²
Step-by-step explanation:
area of a circle = r² x 3.14
given: diameter of 4.2m
radius of 4.2
= 2.1
radius ²
= 2.1 x 2.1
= 4.41
follow the formula: r² x 3.14
= 4.41 x 3.14
= 13.85
If need pa ng help, send me a message. I'm an acad commissioner. Help kitang mabawasan mga nakatambak mong modules.