👤

from a tower of 25 meters High, the school and the church which are in the same line from it are sighted forming angles of depression of 11° and 39° respectively. Approximately how far is the church from the base of the tower a. 29 m b. 30m c. 31 m d. 32m​

Sagot :

Answer:

C

Step-by-step explanation:

#Carryonlearning

pa brainliest po pls

View image HINATA0813

Answer

– tan 39° = 0.8098

– 25 / x = 0.8098

– 0.8098 x = 25

– x = 25 ÷ 0.8098

x = 31

i hope it helps ! ^__^