Sagot :
Answer:
At constant pressure,
V1÷T1 = V2÷T2
V1=132ml, T1= 38+273=311K
T2= 10+273= 283K
132÷311= V2÷283
V2=132×283÷311
=120.12 ml
Explanation:
Answer:
At constant pressure,
V1÷T1 = V2÷T2
V1=132ml, T1= 38+273=311K
T2= 10+273= 283K
132÷311= V2÷283
V2=132×283÷311
=120.12 ml
Explanation: