Sagot :
Answer:
Mg + 2AgNO3…..>Mg(NO3)2 +2Ag
Silver nitrate=216+14+48=278+14+48=340
No of moles of silver nitrate=33/340=0.097
No of moles of magnesium=0.049
Mass of magnesium needed 0.049×24=1.16 grams
Excess reactant is magnesium by 18–1.16=16.8g
Mass of silver formed =0.097×108=10.48 g