👤

Distance = 476 k. Speed = 56 km/hr.
Calculate the time.​

please answer this carefully and correctly.​


Sagot :

Answer:

8.5 hrs

Step-by-step explanation:

D ÷ S = T

476 ÷ 56 = 8.5 hrs