Sagot :
Answer:
A .√4500 Kg
B. it well be combined
Explanation:
sana MAKATULONG
Answer:
A.
Given: 325 kg
38.89 m/s
Formula: P = m v
Solution: P = ( 325kg ) ( 38.89m/s )
Answer: P =12,639.25 kg m/s
B.
Given: 1754 kg
12,639.25 kg m/s
Formula: M = p
__
v
Solution: M = 12,639.25 kg m/s
_____________
1754 kg
cancel out " kg "
Answer: M = 7.2058152794 m/s
Explanation:
pls rate me barainliest "THANK YOU"