Answer:
If P500.00 is deposited in an account at the beginning of each year for 6 years at an annual interest rate of 7%, how much can be withdrawn after 6 years?
I = Prt
= 500 x 7% x 6
= 500 x .07 x 6
= 210
500 + 210 = 710
After 6 years, an amount of P 710.00 can be withdrawn.
Explanation:
Hope it helps.