Sagot :
Answer:
= V^2 Sin2θ / g
In this case, R = 2.0m, θ = 30°, so
2.0 = V^2(0.866)/9.81 then V = √(2.0x9.81)/0.866 = 4.76m/s
Explanation:
#Carry on learning
Pa brainliest
Answer:
= V^2 Sin2θ / g
In this case, R = 2.0m, θ = 30°, so
2.0 = V^2(0.866)/9.81 then V = √(2.0x9.81)/0.866 = 4.76m/s
Explanation:
#Carry on learning
Pa brainliest