👤

Jeff runs 50 meter in 10 seconds. what speed does he travel​

Sagot :

Answer:

Explanation:

hello! this is the answer:

s=5m/s.

Answer:

distance equal to 50 m

Time equal to 10s

Speed =distance /time

= 50 m / 10 s

= 5 m/s

Hope it helps you

plss brainliests or follow