👤

1).0.12+1.419+2.6(w/ solution)
2).132.06+5.009+0.238(wth solution)
3).0.48+0.009+0.23(with sloution)
4).0.09+0.87+0.006(with solution)
5).0.72+0.96+0.785(with solution)

Thanks In Advance Bawal Non Cense Answer​


Sagot :

Answer:

1.) 4.139

2.) 137.307

3.) 0.719

4.) 0.966

5.) 2.465

Step-by-step explanation:

1.) 0.12+1.419+2.6

Step 1

calculate the sum of 0.12 and 1.419

0.12+1.419=1.539

Step 2

calculate the sum of 1.539 and 2.6

1.539+2.6=4.139

ANSWER: 4.139

2.) 132.06+5.009+0.238

Step 1

calculate the sum of 132.06 and 5.009

132.06+5.009=137.069

Step 2

calculate the sum of 137.069 and 0.238

137.069+0.238=137.307

ANSWER: 137.069

3.) 0.48+0.009+0.23

Step 1

calculate the sum of 0.48 and 0.009

0.48+0.009=0.489

Step 2

calculate the sum of 0.489 and 0.23

0.489+0.23=0.719

ANSWER: 0.719

4.) 0.09+0.87+0.006

Step 1

calculate the sum of 0.09 and 0.87

0.09+0.87=0.96

Step 2

calculate the sum of 0.96 and 0.006

0.96+0.006=0.966

ANSWER: 0.966

5.) 0.72+0.96+0.785

Step 1

calculate the sum of 0.72 and 0.96

0.72+0.96=1.68

Step 2

calculate the sum of 1.68 and 0.785

1.68+0.785=2.465

ANSWER: 2.465