👤

The average cholesterol content of a certain canned goods is 215 mg & the standard deviation is 15 mg. Assume the variable is normally distributed & a canned good is selected, what is the probability that the cholesterol content will be greater than 225 mg?​

Sagot :

Answer:

SOLUTION

GIVEN =660=35:×=670

A FIND PCX)670)

Z=×U. -670-660=0. 29 35

FIND THE AREA UNDER THE NORMAL I CURVE USING THE Z TABLE THE PCX)670) HAS THE AREA OF 0 3559 OR 35 59% b given : u 660 =o = 35 =) = 670-660