Sagot :
Answer:
40km/h²
Solution:
Given:
initial velocity = 45km/h
final velocity = 65km/h
time = 30 minutes
Formula: 20 divide by 0.5 = 40
(30 minutes must be in hour since the velocity is in km/h, make sure it agrees. Thus, 30minutes=0.5hour)
20 divide by 0.5 = 40
Explanation:
Tama po Yan brainlest me Tama talaga Yan