👤

VII. POST TEST Direction: Put a check in the corresponding box if the item indicates a direct proportion. 1. 4 apples cost Php.24. What is the cost of 1 apple? 2. A sack of rice costs Php 2,050, how much will 4 sacks of rice costs? 3. 2 kilograms of pork costs Php.220, how much should I pay for 5 kilograms of pork? 4. 6 laborers take 4 days to clean the front yard of a certain building. How long does it take 2 laborers to do it? 5. He takes 10 days to paint 2 bedrooms. How long will it take him to finish 4 bedrooms?​

Sagot :

Answer:

[tex]\red{ \rule{30pt}{1000000pt}} \orange{ \rule{30pt}{1000000pt}} \color{yellow}{ \rule{30pt}{1000000pt}} \green{ \rule{30pt}{1000000pt…: [tex]\red{ \rule{30pt}{1000000pt}} \orange{ \rule{30pt}{1000000pt}} \color{yellow}{ \rule{30pt}{1000000pt}} \green{ \rule{30pt}{1000000pt…: [tex]\red{ \rule{30pt}{1000000pt}} \orange{ \rule{30pt}{1000000pt}} \color{yellow}{ \rule{30pt}{1000000pt}} \green{ \rule{30pt}{1000000pt…: [tex]\red{ \rule{30pt}{1000000pt}} \orange{ \rule{30pt}{1000000pt}} \color{yellow}{ \rule{30pt}{1000000pt}} \green{ \rule{30pt}{1000000pt…

Step-by-step explanation: