👤

1.I and my mother go to the market, She give me 100 pesos and told me to buy an apple . Apple cost 10 pesos each . How many apple can I buy with my 100 pesos ?

Sagot :

I and my mother go to the market, She give me 100 pesos and told me to buy an apple . Apple cost 10 pesos each. How many apple can I buy with my 100 pesos? 10 pieces of apples can be bought for 100

10 ÷ 100 = 10, Because apple cost 10 pesos each.