👤

Application in Purchasing Problem Solving

1.I and my mother go to the market, She give me 100 pesos and told me to buy an apple . Apple cost 10 pesos each . How many apple can I buy with my 100 pesos ?

2.My auntie give me a 1, 000 pesos and let me buy any things I like . I want to buy a shoes cost 898 pesos. How much money I do left ?

3.Precy sells a dried fish cost 1,290 pesos . Her cousin resell it and it is now cost 1,500 pesos. How much is the profit of cousin ?

4.I eat in Jollibee , I ordered Chicken with rice cost 99pesos , and add on coke cost 52 pesos. How much should I pay ?

5.Ampalaya near in my home cost 100 pesos per kilo . I go to carbon and I see that it is only 60 pesos. I buy ampalaya in carbon. How much I save ?


Sagot :

Answer:

1. I can buy 10 apples with my 100 pesos.
2. The amount of money that is left is P102.
3. The profit of the cousin is P210.
4. I should pay P151.
5. I save P40.

Step-by-step explanation:

1. Divide 100/10=10

2. Subtract 1000-898=102
3. Subtract 1500-1290=P210

4. Add 99+52=151
5. Subtract 100-60=40

Thank you and I hope this helps! :D