need ko po yung answer as soon as possible mark as the brainlest kaagad yung unang makasagot thank you

Answer:
Given:
x = 500m
t = 20.0 secs
Required: Car's Velocity
Solution:
[tex]v = \frac{Δx}{Δt} [/tex]
[tex]v = \frac{500m}{20.0secs} [/tex]
[tex]v = 25m/s[/tex]
Correct me if I calculated it wrong. Hope this helps!