👤

EVALUATION: Multiple Choice

Calculate food cost per serving. Write the letter that corresponds to your answer.

_____1. Total Cost = 350.00 No. of Servings = 5

a. 60.00 c. 80.00

b. 70.00 d. 90.00

_____2. Total Cost = 210.00 No. of Servings = 9

a. 23.33 c. 27.80

b. 24.50 d. 29.50

_____3. Total Cost = 180.00 No. of Servings = 2

a. 60.00 c. 80.00

b. 70.00 d. 90.00

_____4. Total Cost = 420.00 No. of Servings = 10

a. 40.00 c. 42.00

b. 41.00 d. 43.00

_____5. Total Cost = 280.00 No. of Servings = 8

a. 30.00 c. 40.00

b. 35.00 d. 45.00

_____6. Total Cost = 560.00 No. of Servings = 20

a. 22.00 c. 26.00

b. 24.00 d. 28.00

_____7. Total Cost = 770.00 No. of Servings = 7

a. 110.00 c. 130.00

b. 120.00 d. 140.00

_____8. Total Cost = 150.00 No. of Servings = 3

a. 47.00 c. 49.00

b. 48.00 d. 50.00

_____9. Total Cost = 300.00 No. of Servings = 15

a. 20.00 c. 40.00

b. 30.00 d. 50.00

_____10. Total Cost = 680.00 No. of Servings = 6

a. 110.33 c. 112.33

b. 111.33 d. 113.33​


Sagot :

Answer:

1.a

2.d

3.b

4.b

5.a

6.c

7.d

8.a

9.c

10.a

Answer:

1.B 70.00

2.C. 27.80

3.D.90.00

4.C.42.00

5. B.35.00

6.C.24.00

7.A

8.B

9.A

10.C

Explanation:

hope it helps