👤

Mother went to buy fruits in the market.She bought 2 pineapple at P15.50 each, and 1.75 kilograms of mango ay P85 per kilogram. How much did mother spend for the fruits?


1. 2 pineapples at P15.50 each =______

2. 1.5 kilograms of banana at P85 per kilogram= ______

3. 1.75 kilograms of mango at P85 per kilogram=______

4. the total amount of money mother spend for the fruits is _____