Pa help Asap po plss Ty in advanced brainliest kopo malasagot ng tama reported ko pag mali.

60 kms = 1 hour
? = 5 hours
Therefore, 60 kms multiplied by 5
= 300 kms
Step-by-step explanation:
use the formula;
Distance = speed x time
Answer:
The correct answer is 300 km.
Step-by-Step explanation:
[tex] \: \small \sf{To \: determine \: the \: distance \: with \: given \: speed \: and}[/tex] [tex] \: \small \sf{time, \: use \: the \: formula:}[/tex]
[tex] \: \small \sf{Based \: on \: the \: problem, \: we \: have \: 60 km/hr}[/tex][tex] \: \small \sf{and \: time = 5 \: hours ; \: plug \: in \: the \: values \: to \: the}[/tex][tex] \: \small \sf{formula.}[/tex]
[tex]\small \sf{∴ Therefore, the \: car \: travels \: 300 \: km \: in \: 5 hrs.}[/tex]
#CarryOnLearning