👤

winston has a savings in a bank and was surprised that his money accumulated to 65,000 pesos after 3years.he knew that the bank offered him 5% interest rate co pounded bimonthly. how much was his savings at the start? (with solution po sana at explanation ) plsss super need ko nang answer ​

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is P55 980.80

The formula should be P=A/ (1+r/n)^nt since the missing one is the PRINCIPAL

=65000/ (1+0.05/6)^(6)(3)

=65000/1.00833^18

=65000/1.1611

=55 980.80