👤

A necklace priced at Php 5,000 is sold at Php 7,500 marked up price. How much was the markup and the markup rate?

please show it in your answers how to solve this problem pwease I need the solution of this


Sagot :

Answer:

Mark up = Php 2,500

Mark up rate = 33%

Step-by-step explanation:

Solving for mark up

  • Mark up = 7,500 - 500
  • Mark up = 2,500

Solving for the mark up rate

  • Mark up rate = Mark up / Selling price
  • Mark up rate = 2,500 / 7,500
  • Mark up rate = 0.33
  • Mark up rate = 33%