👤

Another airplane moves horizontally with a constant
velocity of +107 m/s at an altitude of 1050 m. It
releases a “care package” that falls to the ground
along a curved trajectory. Ignoring air resistance,
determine the time required for the package to hit
the ground?


Sagot :

Answer:

The time required for the package to hit the ground = 14.63 seconds.

Explanation:

Considering vertical motion of care package:-

Initial velocity, u =  0 m/s

Acceleration , a = 9.81 m/s²

Displacement, s = 1050 m

We have equation of motion s= ut + 0.5 at²

Substituting

  s= ut + 0.5 at²

   1050 = 0 x t + 0.5 x 9.81 x t²

   t = 14.63 seconds

The time required for the package to hit the ground = 14.63 seconds.