👤

• When invested at an annual interest rate of 11%, the amount earned P11,200 of simple interest in two years. How much money was originally invested? a.Php 40,909.09 b.Php 50,909.09 c. Php 60,909.09 d. Php 70,909.09 in amounting to P500.000 in a bank, the for
a​


Sagot :

Answer:

B. 50,909.09

Step-by-step explanation:

l = 11,200

P = ?

r = 11% = .11

t = 2

From l = Prt

P = l/rt

= 11,200/(.11×2)

= 50,909.09