A pair of sports shoes costs Php550.25. Jayson Has saved only Php282.50. How much does he still need to buy the shoes?
1. What is asked in the problem?_______
2.What are the given facts?___________
3.What is the Operation to be used?____
4.What is the number sentence?_______
5.What is the solution?_______________
6.Write your answer.________________
B.
Aunt Sally bought 15.5 kilograms if rice at Php43.50 per kilogram.How much did she,pay for the rice?
1.what is asked in the problem?_______
2.what are the given facts?___________
3.what is the operation to used?_______
4.what is the number sentence?_______
5.what is the solution?_______________
6.write your answer._________________
