Sagot :
Answer:
It will take 4.12 s for the flowerpot to fall to the ground.
From the question given above, the following data were obtained:
Height (h) = 85 m
Time (t) =?
NOTE: Acceleration due to gravity (g) = 10 m/s²
The time taken for the flowerpot to fall to the ground can be obtained as follow:
H = ½gt²
85 = ½ × 10 × t²
85 = 5 × t²
Divide both side by 5
Take the square root of both side
t = 4.12 s
Therefore, it will take 4.12 s for the flowerpot to fall to the ground.