👤

How much is the potential energy of 200 kg water stored above 5m above the ground

Given:
m=200kg
g= 9.8m/s²
h= 5m

Find: PE

Solution:

(m)(g)(h)
= (200kg)(9.80m/s²)(5m)
= 9800 kg.m/s² = 9800J Answer