👤

each while an egg (y) costs Php 7 each. She has only Php 40. The total number of Belle wants to prepare noodles and eggs for lunch. A pack of noodles (x) costs Php 8 packs of noodles and egg is not more than 5. uestions: 1. What mathematical statements represent the given situation?​