👤

2 Getting Better It's time to practice what you've learned from the previous examples. Solve each problem below. Show your complete solution for each item. 1. A large-sized egg costs Php 6.75. How much does 2.5 dozen of it cost? 2. Aling Carina bought a residential lot with an area of 120.5 square meters at Php 2 000.00 per square meter. How much did she pay for the lot? 3. Miguel rents an apartment at Php 3 800.00 a month. How much will he pay for 2.5 months rental? 4. Jimmy earns an average of Php 140.50 per hour in offering a Math tutorial. At least how many hours does he need to work to earn Php 1 100.00?​