👤

The mass of a plastic container together with 24 baseball is 19.25 kgs. If the mass of the container is 15 770 g, what is the mass of each baseball in kilogram?

Sagot :

Answer:

15 770 / 1000 = 15.77kg

19.25 - 15.77 = 3.48 kg for 24 baseballs

if you're asked to look for each baseball:

3.48 / 24 = 0.145 or 0.15kg each

Step-by-step explanation:

Hope It Helps

Paki Brainliest po

#Carry On Learning