👤

An orange costs php 12.90 each while an apple costs 15.20each.ruth bought 8 orange and 15 apples.

Sagot :

The price of apple is $228
And the price of the orange is $103.2
Explanation: 12.90 x 8 = is 103.2
The 15.20 x 15 = is 228
Hope to help