👤

Answer And SHOW the SOLUTIONS In ALGEBRAIC EXPRESSIONS.

1. If 5x kilos of carrots cost php 900.00 pesos, how much is the price per kilo?

2. If Renz drives 80 kilometers in x + 5 hours, what is his average speed?

Follow ko yung maayos na sagot and brainliest ​


Sagot :

Answer:

1. If 5x kilos of carrots cost php 900.00 pesos, how much is the price per kilo?

cost of 5x kilos = 900.00

cost of 1 kilo = 900/5x = 180/x

P(N) = 180/x ;where P(N) cost per kilo.

=180

2. If Renz drives 80 kilometers in x + 5 hours, what is his average speed?

Average speed = Total distance/Total Time

S(A) = 80 km/(x+5) ; where S(A) average speed

=21.4579 km/h

#CarryOnLearning

#Study_Well