Sagot :
Answer:
1. If 5x kilos of carrots cost php 900.00 pesos, how much is the price per kilo?
cost of 5x kilos = 900.00
cost of 1 kilo = 900/5x = 180/x
P(N) = 180/x ;where P(N) cost per kilo.
=180
2. If Renz drives 80 kilometers in x + 5 hours, what is his average speed?
Average speed = Total distance/Total Time
S(A) = 80 km/(x+5) ; where S(A) average speed
=21.4579 km/h
#CarryOnLearning
#Study_Well