👤

I. A runner travels a distance of 800 meters in the track. ent the speed s as a function of travel time(second). Construct of values for the speed of a runner when time 100. Plot the points on the table of values on a Cartesian plane. 50, 55, 60,

HELPPPPPPPPPPPP​


Sagot :

Answer:

Distance = 800m

speed = s

Then speed = Distance/time = 800/x , where x is time

s(x)= 800/x - this function represents speeds of a runner

if x = 100, then s (100) = 800/100 = 8 m/sec

if x= 50 , then s (50) = 800/50 = 16 m/sec

if x= 55, then s(50)= 800/55 = 14 30/55 m/sec

if x = 60, then s(60) = 800/60 = 30 20/60 = 13 1/3 m/sec

Step-by-step explanation:

hope it helps ty

In Studier: Other Questions