👤

Two resistors, one 10 ohms and another 14
ohms are connected in a series to
a 120 V line.

1. What is the combined resistance of the two resistors?
A 24 ohms
B. 12 ohms
C. 6 ohms
D. 3 ohms

2. How much total current will flow through the circuit?
A. 5 A
B. 10A
C. 15 A
D. 20 A​​


Sagot :

Given:

Resistor1 (R1)= 10ohms

Resistor2 (R2)= 14ohms

Voltage (V) = 120

The circuit is in Series Connection.

Solving for the total resistance (Rt):

R1 + R2 = Rt

10ohms + 14ohms = 24ohms

Solving for the total current (It):

I = V ÷ Rt

I = 120V ÷ 24ohms

It = 5A

Therefore:

1. A. 24 Ohms

2. A. 5A