👤

An object with a mass of 8.0 kg accelerates 4.0 m/s2 when an unknown force is applied to it. What is the amount of the force?

Sagot :

Answer:

Given:

  • Mass, m = 8kg
  • Acceleration, a = 4m/s²

To find:

  • Force, F

Solution:

As we know that force is defined as the product of mass and acceleretion

F =ma

Substitute the value we get

F = 8×4

F = 32N

Therefore, the force applied on it is 32 Newton

In Studier: Other Questions