MICHOOIN MICHOOIN Science Answered 1. Lylie lifts her 0.4 kg book from the floor to her desk which is 0.60 m high. Find the gravitational potential energy gained by the book. Given: Solution: m=0.40 kg h=0.60m g=9.8 m/s2 PE=?