Sagot :
Answer:
m = 0.06kg
Explanation:
Kinetic Energy (KE) = ½mv²
KE = 75 J
v = 50 m/s
m = ?
➞ 75 = ½ × m × (50)²
➞ 75 = ½ × m × 50 × 50
➞ m = 75 × 2/50 × 50
➞ m = 150/2500
➞ m = 0.06kg
Answer:
m = 0.06kg
Explanation:
Kinetic Energy (KE) = ½mv²
KE = 75 J
v = 50 m/s
m = ?
➞ 75 = ½ × m × (50)²
➞ 75 = ½ × m × 50 × 50
➞ m = 75 × 2/50 × 50
➞ m = 150/2500
➞ m = 0.06kg