👤

a force of 720 N is needed to accelerate a car from rest to 160 km/h in 3 s on a level road. what is the mass of the car? ipakita nyo po yung solution plss ​

Sagot :

Answer:

16.2 KG

Step-by-step explanation:

Vo = 0

Vf = 160kmh

t = 3s

a= 160kmh

F= 720n