👤

It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers. The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3,300 for salaries. What are the company’s monthly expenses?

Sagot :

Answer:

This is not answerable (In my opinion)

Step-by-step explanation:

It depends on how many units they have. If they have 10 units, 2.50 x 10 = 15$

then add 15$ to utilities and unit salaries to get the answer

So please put how many parts are being made monthly if anyone should be answering this question!

Thank you!