Sagot :
Answer:
Percent by Volume =volume of solute / volume of solution ×100
volume of solute= 150ml
volume of solution= ( 150ml + 255ml )=405ml
Percent by volume= 150ml / 405ml × 100
= .37 ×100
= 37%
Answer:
Percent by Volume =volume of solute / volume of solution ×100
volume of solute= 150ml
volume of solution= ( 150ml + 255ml )=405ml
Percent by volume= 150ml / 405ml × 100
= .37 ×100
= 37%