👤

II. A net force of 200 N acts on a cart. When the car stops, it has covered a distance of 6 m. How

much is the change in the kinetic energy of the car?


Given:


Asked:


Formula:


Solution:


Final Answer:​


Sagot :

Answer:

Given: 200 N, 6m

Asked: How much is the change in the kinetic energy of the car?

Formula:

m = F/a

KE = ½mv²

Solution:

m = 200 N/ 6m

m = 33.33kg

KE= ½(33.33kg × 6m)

KE= 599.94 J

Final Answer: 599.94 J is the change in the kinetic energy of the car

Explanation:

correct me if I'm wrong, medyo nalimot ko na eh