Answer:
P274,716
Explanation:
labor rate per hour = 2.00
labor hours per unit = 3 hours
one unit will cost P6.00
(3 hours × 2.00 labor rate) = P6.00
units made = 45,786 units
unit cost = P6.00
total labor cost:
(45,786 units × P6.00 per unit) = P274,716
I hope this helps. Godbless and continue learning!