👤

If a bullet is fired with a speed of 600 m/s horizontally from a height of 48 m, how long will it take to hit the ground? What is the range of the projectile? Assume that there is no air resistance.
Given:
=600 m/s
=0 (bullet was fired horizontally)
=-48 m (negative sign indicates height of fall)​


Sagot :

Answer:

Divide Displacement by Time

Divide the horizontal displacement by time to find the horizontal velocity. In the example, Vx = 4 meters per second.

Explanation: