Sagot :
a car has uniformly accelerated from rest to a speed of 25 m/s after travelling 75m. what is it's acceleration?
So there is two truths given. After an amount of time Ttotal (lets call it ‘t’):The car’s speed is 25m/sThe distance travelled is 75mThen we have the formulas for speed and distance:
v = a x t >> 25 = a x t
25 = a x ts = 0.5 x a x t² >> 75 = 0.5 x a x t²
Now, we know that both acceleration and time equal for both truths. So we can say:
t = 25 / a
t²= 75 / (0.5 x a) = 150 / a
Since we don’t want to use square root at 2) we go squared for 1):
t²= (25 / a) ² = 625 / a²
t²= 150 / a
Since t has the same value for both truths we can say:
625 / a²= 150 / a
= 150 / aThus multiply both sides with a²:
625 = 150 x a, so a = 625 / 150 = 4.17We can now calculate t as well t = 25 * 150 / 625 = 6