Sagot :
What is the electric flux through a sphere that has a radius of 1.00 m and carries a charge of +1.00 µC at its centre? Φ = EA E = 8.99 x 109 x 1 x 10-6/ 12 E = 8.99 x 103 N/C.
What is the electric flux through a sphere that has a radius of 1.00 m and carries a charge of +1.00 µC at its centre? Φ = EA E = 8.99 x 109 x 1 x 10-6/ 12 E = 8.99 x 103 N/C.