👤

A pitcher throws a baseball with a mass of 0.7kg and a momentum of 12kg m/s/What is its velocity?​

Sagot :

mass (m) = 0.7kg

momentum (p) = 12kg m/s

velocity (v) = ?

P = mv

12 = 0.7 v

--- -------

0.7 0.7

17.14m/s = v

(imagine --- as a fraction)

mark me as a brainl!est please, you're welcome :))

Answer: 17m/s

Explanation: sana makatulong:)