Sagot :
Answer
V = lwh / 3
V = 32 sq.m x 3m / 3
V = 96 cu.m / 3
V = 32 cu.m
The volume of a prism is 32 cubic meters.
Hope it helps
V = lwh / 3
V = 32 sq.m x 3m / 3
V = 96 cu.m / 3
V = 32 cu.m
The volume of a prism is 32 cubic meters.
Hope it helps